KAKVO JE TO PAMETNO SUNČANJE?
Priprema i zaštita kože iznutra i iznutra
Kako bi što bolje kožu pripremili za sunčanje dobro je par tjedana prije intenzivnijeg izlaganja suncu oralno uzimati biljne pigmente beta karoten ili astaksantin koji spadaju u veliku skupinu karotenoida. To je najsigurnija priprema i zaštita kože iznutra.
Za tretiranje kože izvana, danas postoje tri vrste zaštite koje možemo pronaći u preparatima za sunčanje – mineralni sun blokatori, anorganski kemijski filteri te organski kemijski filteri kojima je osnovna zadaća da štite kožu od štetnog sunčevog zračenja te čuvaju našu kožu da ne izgorimo. Odnedavno se spominje i četvrta mogućnost – preparati s već spomenutim karotenoidima - koji doduše nemaju visoke zaštitne faktore (SPF 8) i ne štite direktno od zračenja nego potiču tijelo da samo ubrzano proizvodi melanin te tako koža brže tamni bez opeklina.
Najpoznatiji mineralni blokatori od sunčevog zračenja su titan dioksid i cink oksid. To su prirodni minerali bijele boje koji ne izazivaju nikakve štetne pojave na koži pa se mogu koristiti svaki dan. Fotostabilni su, sunce ih ne može razgraditi, štite tako da lome sunčeve zrake koje se onda odbijaju od površine kože. Vodootporni su i velikih molekula (koža ih ne upija) pa se često koriste za zaštitu dječje kože. Jedina mana im je što ostavljaju bijeli trag na koži. Najčešće ćete ih pronaći u kremama i mlijeku za sunčanje.
Kemijski filteri apsorbiraju UV i UVB zrake na način da filtriraju sunčeve zrake tako da što manje štetnih sunčevih zraka ulazi u dublje slojeve kože.
Najpoznatiji kemijski filteri su esteri cinamične kiseline, metil – benziliden kamfor i benzimidazol koji je topiv u vodi. Ovi filteri ne ostavljaju tragove ali se pokazalo da su nestabilni na suncu, brzo se razgrađuju te je takve preparate za sunčanje potrebno češće nanositi na kožu. Najčešće su prisutni u suhim uljima i losionima za sunčanje.
Organski filteri su u biti kemijski filteri organskog porijekla i podjednako dobro štite od UVA i UVB zraka. Trenutno su se kao najbolji pokazali Tinosorb M koji štiti od UVB i UVA zraka te Meksoril koji štiti od UVA zraka i Trolamin salicat koji štiti od UVB zraka. Za razliku od „običnih“ kemijskih filtera, ne ostavljaju vidljivi trag na koži te sufotostabilni što ih čini sve traženijima kada je u pitanju zaštita od sunca. Prisutni su u uljima, losionima i kremama za sunčanje.
Karotenoidi, kao što smo već napomenuli, potiču brže stvaranje melanina, pigmenta kože, te se koža svojom tamnom bojom lakše brani od crvenila. Karotenoide (buriti ulje, pasji trn) ćemo danas najčešće susresti upravo u proizvodima za brže tamnjenje poput ulja i pekmeza (marmelada) za sunčanje.
Pekmezi i marmelade za sunčanje takav su naziv dobili prvenstveno zbog svog specifičnog, pomalo želatinastog izgleda, dehidriran, crvene do smeđe boje te mirisa koji neodoljivo podsjeća na pekmeze za konzumaciju. Upravo te karakteristike omogućile su da je pekmez i marmelada za sunčanje postao novi termin pri registraciji takvih proizvoda i distribuciji u cijelom svijetu jer ni jedno drugo objašnjenje ne odgovara opisu ( maslac je tvrd, losion tekuć, krema neprozirna, gel mekan).
Pripravci sa zaštitnim faktorima lako se mogu kombinirati s pekmezima i uljima za brže tamnjenje i to na način da prvo nanesete pripravak sa zaštitnim faktorom i nakon 20-tak minuta ulje za sunčanje ili pekmez. S vremenom se može smanjiti dodavanje losiona sa zaštitnim faktorom i povećavati ulje ili pekmez za sunčanje. Koža će tako postepeno ali sigurno i bez opeklina dobiti brončanu put.
Ulja za sunčanje
Poznato je da neka hladno prešana i nerafinirana biljna ulja i maslaci imaju visoke prirodne zaštitne faktore te se mogu se koristiti sama ili kao sastavni dio mješavina za zaštitu od sunca. Iz nekog razloga u narodu se kao pripravak za sunčanje koriste maslinovo ulje ili kantarionovo ulje što je čista zabluda jer maslinovo ulje ima jako nizak SPF, svega 6, a kantarionovo ulje je pak fototoksično i može u doticaju sa suncem izazvati promjene na našoj koži u obliku crvenila i sl. Ta su ulja u biti idealna za njegu kože nakon sunčanja, za regeneraciju i dodatnu prehranu kože zajedno uz hladno prešana i nerafinirana bazna ulja badema, pšeničnih klica, maline i jojobe te macerat nevena i shea maslac. Svi oni potiču regeneraciju kože i sprečavaju njeno propadanje, djeluju protuupalno i upotrebljavaju se kod niza dermatoloških problema. Macerati se najčešće pripremaju u bademovom, maslinovom ili suncokretovom ulju s time da se macerat gospine trave (kantarion) priprema isključivo od svježe biljke. Shea maslac hrani i regenerira kožu.
Ulja (maslac) idealna za sunčanje koja se mogu još kombinirati sa zaštitnim faktorima i karotenoidima su:
Ulje SJEMENKI ČILEANSKE MALINE ima sposobnost apsorbiranja UV B zraka (290-320 nm) i UV C zraka (100-290 nm), odnosno prirodni SPF 25-40. Zbog visokog sadržaja vitamina E (560 mg/100 g) ima snažno antioksidacijsko, a zbog sastava masnih kiselina i protuupalno djelovanje, te se može koristiti kod svih tipova kože koje zahtijevaju dodatnu njegu, za tretiranje bora, strija, ekcema, dermatitisa i općenito svih upalnih stanja kože.
Ulje ČILEANSKOG LJEŠNJAKA usprkos nazivu,nije srodnik europskog lješnjaka. Ulje sadrži neobične masne kiseline: izo-palmitinsku (omega 5, oko 20%), do 10% izo-oleinske (omega 6), 30-40 % oleinske, do 10% linolne masne kiseline te visoki udio tokotrienola (vitaminu E sličnih tvari) koji izvrsno štite stanice od šteta koje uzrokuje UV zračenje. Brzo se upija, te hrani i omekšava kožu. Najčešće se koristi za njegu suhe do mješovite kože. Ima procijenjeni prirodni SPF 10-30.
SEZAMOVO ULJE jedno je od najstabilnijih ulja, svijetle boje, bogato vitaminima, mineralima, lecitinom, linolnom i oleinskom kiselinom. Namijenjeno je tretiranju svih stanja kože, a posebice osjetljive kože sklone upalnim procesima. Posjeduje jedinstveno svojstvo izvlačenja nečistoća iz pora, stoga se posebno preporuča za njegu kože pušača, kao i u pripravcima protiv celulita. Korisno je i u tretiranju proširenih vena. Prirodni je UV filtar, odbija oko 25% sunčevih zraka.
SHEA MASLAC (MANDIGO, KARITE) biljna je mast bogata stearinskom, oleinskom i linolnom kiselinom, provitaminom A, vitaminom E i alantoinom. Štiti kožu od vanjskih utjecaja i isušivanja, vraća joj vlažnost i mekoću. Pogodan je za njegu svih tipova kože, a posebice suhe i zrele. Njime tretiramo opekline od sunca, pelenski osip, dermatitis, seboreju, akne, ožiljke, bore i strije. U kozmetičkoj industriji se najčešće koristi u preparatima za njegu usana i ruku. Prirodni je filter UVB zraka.